wtorek, 21 Sie 2018

LogowanieProjekt "SZCZYT"
Wpisany przez AMERICAN   
środa, 30 maja 2012 11:29

 

Zakończenie projektu SZCZYT

Gimnazjum Publiczne im. Z. Steinborn w Przezmarku zakończyło realizację projektu „SZCZYT - szybciej czytam - lepiej się uczę”. Dotację w kwocie 49 955 zł. pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 9.5 – Oddolne inicjatywy na obszarach wiejskich. Projekt trwał od 1 sierpnia do 31 grudnia 2012 r. Wsparciem objęto 36 uczniów Gimnazjum w Przezmarku. W ramach zaplanowanych działań odbył się wyjazd integracyjny do Centrum Rekreacji i Sportu „Zielona Brama” w Przywidzu oraz cykl zajęć z szybkiego czytania i technik pamięciowych, w trakcie których uczestnicy projektu poznawali techniki szybkiego czytania oraz sposoby uczenia się i zapamiętywania treści.

 

 

Efekty projektu przerosły wszelkie oczekiwania. Prędkość czytania wśród uczestników projektu wzrosła 20-krotnie! Uczniowie zaczynając udział w zajęciach czytali średnio 170 słów/minutę, w dniu ostatnich zajęć najwyższy wynik to 4495 słów/minutę, przy 85 % poziomie rozumienia tekstu. Średnio prędkość czytania wynosiła około 4000 słów/minutę. Wyniki te zaskoczyły zarówno uczestników jak i prowadzących zajęcia. Zajęcia odbywały się w 3 grupach, w każdy piątek od 14.09 do 4.12.2012 r. na 6 i 7 godzinie lekcyjnej. Prowadzący zajęcia byli trenerami najstarszej, a co za tym idzie najbardziej doświadczonej szkoły szybkiego czytania „TUBAJ” z Bolesławca.

 

 

Na każdych zajęciach uczestnicy otrzymywali poczęstunek oraz atrakcyjne materiały dydaktyczne. W 6 zeszytach ćwiczeń jakie otrzymali znalazły się m.in.: ćwiczenia poszerzające pole widzenia, poprawiające komunikacje półkul mózgowych oraz wskazujące sposoby na trwałe i szybkie zapamiętywanie nowych wiadomości. Uczniowie wyciszali się przed pracą słuchając relaksacyjnych płyt CD, dowiadywali się jak przygotować się do nauki lub czytania. Wiele uśmiechów towarzyszyło nauce żonglowania, która miała za zadanie rozluźnić uczestników oraz poprawić koordynację półkul mózgowych. Zarówno piłeczki do żonglowania, wskaźniki do czytania oraz inne materiały i przybory uczestnicy otrzymali za darmo.

 

 

W trakcie zajęć uczniowie nauczyli się nielinearnego sposobu notowania treści w postaci Map Myśli, zapamiętywania nazwisk, dat oraz słówek obcojęzycznych a także zapoznali się z programem MindMapper Professional 2009 do ich tworzenia. 14 grudnia 2012 r., po ostatnich zajęciach odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Na galę zaproszono rodziców i pracowników szkoły. Każdy uczestnik z rąk właściciela firmy prowadzącej szkolenia, Pana Artura Zagozdon oraz autora projektu Pani Katarzyny Przybysz otrzymał certyfikat ukończenia kursu oraz książkę „Podręcznik szybkiego czytania” T. Buzana.

 

 

Były gratulacje i dużo uśmiechów. 9 uczestników (po 3 z każdej grupy) zostało wyróżnionych przez edukatorów za największy wkład i zaangażowanie w pracę na zajęciach. Każdy z nagrodzonych otrzymał wysokiej klasy odtwarzacz mp4. Należy tu nadmienić, ze wybór tych osób był szalenie trudny. Prowadzący zajęcia byli pod wrażeniem postawy i pracowitości naszych uczniów. Nie było tu przegranych. Każdy uczestnik osiągnął swój cel – znacznie zwiększył prędkość czytania i poziom rozumienia treści oraz „nauczył się jak się uczyć” a także przekonał się o tym, że warto się uczyć. O powodzeniu tego przedsięwzięcia dowodzi fakt iż 100 % uczestników zadeklarowało chęć udziału w takich zajęciach w przyszłym roku szkolnym, a uczniowie klas I nie objęci wsparciem również są zainteresowani udziałem w kolejnej edycji. Gimnazjum Publiczne w Przezmarku już podjęło starania pozyskania dotacji na ten cel.

 

Autor projektu Pani Katarzyna Przybysz oraz młodzież biorąca udział w projekcie dziękuje wszystkim osobom, które pomogły w realizacji projektu a w szczególności Wójtowi Gminy Stary Dzierzgoń Panu Markowi Turlej, za wsparcie tej inicjatywy.


 

 


 

 

 

Zajęcia z szybkiego czytania

Od 14 września zaczęły się zajęcia z szybkiego czytania i mnemotechnik dla grupy 36 uczniów. Na pierwszych zajęciach trenerzy zbadali tempo czytania i poziom zrozumienia treści. W każdy piątek, na 6 i 7 godz. lekcyjnej uczestnicy projektu doskonalą techniki czytania, zapamiętywania i uczenia się. O postępach i sposobach pracy będziemy informować na bieżąco.

 

 


 

 

Przeżyjmy to jeszcze raz….

Wyjazd integracyjny do Przywidza w dniach 20-22.08.2012 r.

,,SZCZYT – SZYBCIEJ CZYTAM – LEPIEJ SIĘ UCZĘ”

W dniach 20 – 22 sierpnia 2012 roku trzydzieścioro sześcioro uczniów naszego gimnazjum uczestniczyło w wycieczce do Przywidza na Kaszubach. Wyjazd ten miał na celu zintegrowanie uczestników projektu SZCZYT – szybciej czytam – lepiej się uczę sfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wspaniała pogoda i przepiękne tereny zachęciły naszych uczniów do aktywnego spędzania czasu, który zorganizowali im charyzmatyczni instruktorzy miejscowego Parku Przygody „Zielona Brama”. Od razu po przybyciu na miejsce młodzież powędrowała na zajęcia integracyjne. Tzw. Akcja – integracja pozwoliła dzieciakom sprawdzić umiejętność współpracy w grupie, czy też zdolność twórczego rozwiązywania problemów. Zajęcia integracyjne trwały ok. 3 godzin. Po powrocie do ośrodka wypoczynkowego Camping nr 20, gdzie młodzież była zakwaterowana, wszyscy zjedli smaczny obiad.

Po krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki ponownie wyruszyli do Parku Przygody. Tym razem zorganizowano dla nich podchody. Młodzież podzielona została na grupy. Uciekający wymyślali Goniącym bardzo ciekawe zadania, które znacznie wydłużyły czas pościgu. Oczywiście, gdy role się odwróciły, nowa grupa Uciekających zrewanżowała się trudnymi zadaniami. Najbardziej wszystkim podobały się marsz grupy ze związanymi sznurowadłami oraz przenoszenie rannego na noszach. Po podchodach trochę zmęczeni wróciliśmy do ośrodka na kolację. Po kolacji odbyło się ognisko.

Następny dzień również był bardzo ciekawy Dla młodzieży przygotowano takie atrakcje jak turlanie z górki wewnątrz kuli sferycznej i zajęcia w parku linowym, gdzie pod czujnym okiem instruktora dzieciaki mogły się sprawdzić w pokonywaniu przeszkód zawieszonych na drzewach na wysokości od trzech do sześciu metrów.

Trzeciego dnia po śniadaniu grupa wyruszyła na ostatnie spotkanie z instruktorami w Parku Przygody. Tym razem nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Do wyboru były wiatrówka i łuk. Oprócz tego, ci, którzy po zajęciach w parku linowym czuli lekki niedosyt, mogli wspiąć się na siatkę o wysokości kilku metrów. Wszystko oczywiście pod kontrolą opiekunów i z niezbędnymi zabezpieczeniami.

Po ostatnich zajęciach młodzież pożegnała się z instruktorami i po obiedzie wyruszyła w drogę powrotną do domu.

Grupą naszych uczniów podczas wycieczki opiekowały się: pani Dorota Jurkiewicz – Kapusta, pani Irena Lichacz, pani Wioleta Bobko i pani Marta Wojcinowicz – Kościuszko. Przed nami zajęcia z szybkiego czytania i mnemotechnik….

 

 


 

 

Projekt "SZCZYT" - Pobierz

Regulamin naboru projekt "SZCZYT" - Pobierz

Deklaracja zgłoszenia ucznia projekt "SZCZYT" -Pobierz

Zgoda na przetwarzanie danych projekt "SZCZYT" -Pobierz

Zgoda na wykorzystanie wizerunku projekt "SZCZYT" -Pobierz

 

ZAPYTANIA OFERTOWE PROJEKT "SZCZYT - szybciej czytam - lepiej się uczę":

Zapytanie o cenę materiałów edukacyjnych „ Mapologia – trening efektywnego uczenia się i zapamiętywania treści.” - Pobierz

Zapytanie o cenę MindMapper 2009 Prifessional – program komputerowy - Pobierz

Zapytanie o cenę wykonania usługi koordynacji projektu „SZCZYT-szybciej czytam-lepiej się uczę” - Pobierz

Zapytanie o ceny komputera, rzutnika multimedialnego i odtwarzaczy mp4 do realizacji projektu „SZCZYT-szybciej czytam-lepiej się uczę” - Pobierz

Zapytanie o cenę materiałów biurowych - Pobierz

Zapytanie o cenę wykonania usługi obsługi księgowej projektu „SZCZYT-szybciej czytam-lepiej się uczę - Pobierz

Zapytanie o cenę poczęstunku - Pobierz

Zapytanie o cenę tonera kopiarki Konika Minolta Dialta Di 2510 - Pobierz

Zapytanie o cenę wykonania usługi organizacji zajęć kształcących umiejętność szybkiego czytania i mnemotechnik w ramach projektu „SZCZYT-szybciej czytam-lepiej się uczę” - Pobierz

Zapytanie o cenę wykonania usługi organizacji zajęć integracyjnych w terenie projektu „SZCZYT-szybciej czytam-lepiej się uczę” - Pobierz