środa, 19 Gru 2018

LogowanieNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Aneta Szmelter-Ubramek   
niedziela, 27 listopada 2016 19:24

We wrześniu tego roku nasza szkoła przystąpiła do programu MEN-u „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa młodzieży oraz uatrakcyjnienie księgozbioru bibliotecznego. Wniosek o dofinansowanie został złożony w ubiegłym roku, natomiast dotację docelową w wysokości 5 tysięcy złotych, szkoła otrzymała we wrześniu tego roku. Na początku realizacji projektu została przeprowadzona ankieta czytelnicza wśród uczniów, dzięki której można było dowiedzieć się jakie są potrzeby i preferencje czytelnicze naszych uczniów. Listę planowanych zakupów do biblioteki stworzyli sami uczniowie, dostarczali tytuły książek, które według nich powinny się znaleźć w szkolnym księgozbiorze. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę Rodziców i pracowników Biblioteki Publicznej spis książek w formie zapytania o cenę został wysłany do różnych hurtowni książek. Wyboru najkorzystniejszej oferty dokonał nauczyciel bibliotekarz w porozumieniu z Dyrektorem i nauczycielami polonistami. W zakupach uwzględniono także potrzeby osób niepełnosprawnych. Organizacja biblioteki szkolnej dostosowana jest do potrzeb uczniów niepełnosprawnych.

 

 

W ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa w szkole będą prowadzone różnorodne działania mające na celu wzmocnienie aktywności czytelniczej uczniów: indywidualne rozmowy na temat przeczytanych książek, wspólne czytanie pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”, wystawy nowości wydawniczych, projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru bibliotecznego. Przeprowadzone będą różnego typu konkursy czytelnicze, plastyczne i literackie rozbudzające zainteresowania czytelnicze:

- konkurs na najlepszego czytelnika

- konkurs pięknego czytania fragmentu prozy Henryka Sienkiewicza

- konkurs literacki „Dalsze losy bohatera”

- konkurs plastyczny „Książka moich marzeń”.

W związku z tym, że do biblioteki zakupiono wiele nowości czytelniczych w znacznym stopniu wzrosła liczba osób wypożyczających i odwiedzających bibliotekę.

 

Poprawiony: niedziela, 27 listopada 2016 19:35